Novinky

Jak na hřejivé a nadýchané projekty

Hlavní pletařská sezóna je za rohem a to je skvělá příležitost nahodit si něco hřejivého, aby vás zima nezastihla nepřipravené. Jak na to?

Když si chcete uplést něco teplejšího, samozřejmě se nabízí zvolit silnější přízi. Ale to nemusí být vždycky to nejlepší řešení. Čím silnější příze, tím je taky těžší, takže se nemusí hodit na určité projekty - například delší svetry, které by se mohly prověsit, nebo dlouhé šály, které pak pod nic nedáte. Nicméně tohle dilema se dá vyřešit celkem šalamounsky. Můžete si totiž uplést něco teplého a zároveň lehkého a nadýchaného. Jak? Zapojte do hry chlupatější, tenčí příze!

4_2

Jakou přízi zvolit?

Můžete se vydat v zásadě dvěma směry. K mohéru nebo jeho alternativám.

Mohér je vlákno angorské kozy a poznáte ho celkem snadno podle toho, jak je chlupatý. V naší nabídce najdete mohér kombinovaný s hedvábím, například Tilii od značky Filcolana, nebo Silk Mohair od značky Isager. Jedná se o tenounké vlákno "obalené" jemnými chloupky, které pletenině dodávají nadýchanost a hřejivost, protože výborně drží tělesné teplo. 

Pokud vás ale mohér kouše, nebojte se vyzkoušet alternativy. Například Baby nebo Suri Alpaca má kratší chloupek, takže neštípe zdaleka tolik - v naší nabídce najdete Organic Brushed Alpacu od značky KAOS YARN, nebo můžete sáhnout po Midnatssolu od značky CaMaRose, což je směs baby alpaky, merina a tencelu. Zároveň ale nezapomínejte, že každý mohér je jiný. Že vás kouše jeden, neznamená, že vás budou kousat všechny. Ani zdaleka. Chce to zkrátka zkoušet :)

Jak s mohérem pracovat?

Plést můžete klidně jen z mohéru, nebo dvojitě z mohéru, ale jeho pozitiv asi nejvíc využijete, když ho zkombinujete s další, o něco silnější přízí. Potom můžete dosáhnout toho, že budete mít čepici, šálu, svetr, které budou stejně hřejivé, jako kdybyste je pletli například z příze síly DK, ale budou mnohem, mnohem lehčí a nadýchanější.

Pletení s mohérem je vždycky zábava, pokud zrovna nepotřebujete párat, to je... uznáváme... peklo :) Pro mě osobně je nejzábavnější volba barvy. Při pletení dvojitě se vám totiž rozevírá celá škála vzrušujících možností. Můžete si mohérem základní barvu ztmavit, můžete ji prosvětlit, melírovat, vytáhnout studený nebo naopak teplý podtón a tak dále, a tak dále. Všímejte si hlavně toho, jestli je barevné i vlákno vespod, nebo jen ony chloupky dokola, to totiž rozhoduje o tom, jestli bude výsledek více či méně melírovaný a sytý

Newsletter-19

Zuza ve svém Brightfeatheru od Jennifer Steingass zkombinovala světlounce růžový mohér se světle šedým merinem, zatímco Bětka si upletla Cardi-V Neck od Anne Ventzel ze světle hnědého mohéru zkombinovaného se světle hnědým a světle zeleným mohérem. A jak vidíte v obou případech, Zuzina růžová i Bětčina zelená v projektu jen tak trochu pableskují.

A teď se ale podívejte na to, jak proměnila následující příze Organic Brushed Alpaca od KAOS YARN. Nalevo je ručně barvené merino naší značky Zufibres se zelenou Baby Alpacou v odstínu Generous, napravo je pak Mechita od Malabriga v odstínu Indiecita spolu s fialkovou Baby Alpacou Spiritual. Jak můžete vidět sami, v obou případech připletená alpaka vytvořila něco úplně jiného a jedinečného.

Newsletter-20

Suma sumárum, mohéru se vůbec nebojte. Nebojte se ho připlétat k jiným přízím, nebojte si s ním hrát. Naopak. Nenechte se omezovat pletením jen tón v tónu, zkuste experimentovat a sáhnout třeba po zcela kontrastní kombinaci!

Je to skvělý a zábavný způsob, jak lehce vykouzlit něco originálního, hřejivého a nadýchaného. A jestli patříte mezi citlivější typy, určitě vyzkoušejte alternativy mohéru, především zmíněnou Organic Brushed Alpacu - v kombinaci s merinem (ať už vícenitkou, nebo naopak jednonitkou) funguje naprosto božsky a díky sytým odstínům vám pomůže vytáhnout z podkladové příze přesně to, co z ní vytáhnout chcete. Výsledek je jedinečný, měkoučký a lehký jako pírko.

Máte doma svetr z mohéru, který vás nepříjemně kouše? Zkuste ho vyprat v Soaku!


Kam dál? Můžete si přečíst například našich 10 tipů na výběr barev, nebo 5 věcí, na které myslet při pletení ponožek!


Náš seriál o pletení:

Učíme se plést - 1. část: Výběr příze

Učíme se plést - 2. část: Jehlice

Učíme se plést - 3. část: Vzorek

Učíme se plést - 4. část: Jaké k pletení zvolit jehlice?

Učíme se plést - 5. část: Co dělat, když nesedí vzorek?

Učíme se plést - 6. část: Nezbytnosti pro pletení 1

Učíme se plést - 7. část: Úskalí malých projektů a jak je plést

Učíme se plést - 8. část: Nezbytnosti pro pletení 2

 

Učíme se plést - 7. část: Úskalí malých projektů a jak je plést

Jaký je nejvhodnější malý projekt pro začínajícího pletaře?

Nejspíš jste se s tím setkali. Zrovna jste se naučili plést, máte svou první, vydřenou šálu, u hladce i obrace se cítíte pevní v kramflecích (možná jen u hladce, pokud jste šálu pletli vroubkem), umíte nahodit a umíte uzavřít. Ale co dál?

E80A1387

V obchodě často slýcháme větu: "Na svetr si ještě netroufám." A naprosto to chápeme. Svetr může působit trochu hrozivým dojmem, a to i ten nejjednodušší, už jen kvůli tomu, kolik ok je třeba uplést a jak dlouho to bude trvat. Začínající pletaři se proto raději drží menších projektů, aniž by tušili, že se můžou nevědomky řítit do pasti.

Malé projekty totiž mají spoustu jiných úskalí. Ano, máte je rychle hotové - pokud stokrát nepářete, ale... Tak si ta úskalí pojďme rozebrat.

Poznámka: V žádném případě tímto článkem nechceme nikoho od pletení malých projektů odrazovat, právě naopak. Pokud umíte hladce a obrace (nebo dokonce i jen hladce, jak si vysvětlíme za chvíli), dokážete uplést opravdu úplně všechno a vůbec se toho nebojte!

1. Čepice

Čepice bývá logickým krokem. Zaprvé, pokud jste si jako první projekt upletli šálu, tak čepice se k tomu vyloženě hodí, zadruhé se plete do kruhu, takže jen hladce a zatřetí, když netrefíte velikost, obvykle ve svém okolí najdete někoho (od kojeneckého až po dospělý věk), komu to na hlavu sedne a bude za pletený dárek rád.

Newsletter-5

Výhody pletení čepice

Jak už jsem řekla, čepice má mnoho výhod. Plete se na jehlicích s čtyřiceticentimetrovým lankem (pokud už nejste zkušenější mazáci a nepletete rovnou metodou magic loop), které jsou do rukou stále docela příjemné. Plete se do kruhu, takže pořád hladce (pokud si návod, podle kterého pletete, nežádá něco jiného) a celkem snadno si ji můžete uplést i bez návodu.

Návod na pletení metodou magic loop najdete na našem Youtube

Na našem blogu například najdete univerzální způsob, jak si spočítat oka a nahodit čepici přímo pro sebe, z příze, kterou máte k dispozici. A kdybyste z něj nebyli moudří, můžete se přihlásit na náš Workshop pletení čepice, kde vám naše kolegyně Klárka ve dvou hodinových lekcích všechno vysvětlí, ukáže a čepice bude hotová raz dva!

Přihlaste se ještě dnes!

Nevýhody pletení čepice

Nevýhody pletení čepice jsou vlastně asi jen dvě - chce to opravdu pečlivě udělat vzorek, ať nemáte čepici na miminko, nebo naopak pytel na brambory, a druhá nevýhoda spočívá v zakončování, které je trošičku ošemetné. Jakmile se totiž začne ujímat, brzy budete mít obvod menší než lanko a pak to chce trochu natahování a prstové gymnastiky, nebo přece jen mrknout na metodu magic loop, nebo přehodit oka na ponožkové jehlice. Záleží na konkrétním typu čepice, ale obvykle se to dá nějak vydržet až do bodu, kdy zbývajícími oky provléknete přízi a zavřete je, ale pokud si postupem nejste jistí, znovu doporučujeme náš workshop nebo videa na Youtube, ať všechna práce nepřijde nazmar.

2. Nákrčník

Nákrčník je další jednodušší projekt, po kterém můžete sáhnout. Ok už bývá víc než u čepice (podle typu nákrčníku), ale pořád to není svetr. Některé nákrčníky se pletou jako prostý válec do kruhu, jiné se pletou naplocho a pak sešívají, to už je o tom kterém návodu. Oblíbený je například nákrčník The Shift od designérky Andrey Mowry, na kterém se naučíte přidávat a ujímat, zdokonalíte se v obrace, protože se plete naplocho, a díky zcela jednoduché metodě snímaných ok v závěru pletete jen polovinu ok a můžete si udělat efektní, barevný kousek bez námahy. Na našem e-shopu na něj najdete sety z Zauberballu Edition 3.0, ale barvy si můžete sestavit i sami, nebo si ho uplést z Dyed in the Wool, ze které ho pletla právě Andrea a kterou v Čechách seženete jen u nás. Na celý nákrčník vám vystačí tři klubíčka Edition 3.0 a tři přadena Dyed in the Wool.

Sety na nákrčník The Shift máme připravené tady

E80A1374

Výhody pletení nákrčníku

S výjimkou obyčejných tunelů, skýtají nákrčníky vynikající příležitost se něco naučit a nenásilnou formou se posunout dál k větším projektům. Jsou takovou přestupní stanicí mezi šálou a svetrem, můžete je plést do kruhu, ale nemusíte, můžete se naučit přidávat a ujímat, ale nemusíte, a tak podobně. Na rozdíl od čepice se taky nemusíte tolik stresovat vzorkem (byť je dobré si ho udělat a nebýt úplně mimo), protože jestli je nákrčník o něco volnější, nebo víc u krku už nebývá taková tragédie jako padající čepice.

Nevýhody pletení nákrčníku

Nevýhodou je to, že jde už přece jen o trochu větší projekt. Bude trvat o fous déle a spotřebujete víc příze. U sešívaných nákrčníků budete taky budete muset omrknout techniky sešívání - rozhodně nesešívejte pleteninu stejně jako látku, na Youtube najdete spoustu snadných způsobů, jak pleteninu sešít "neviditelně".

Poznámka: Jednu věc mají čepice a nákrčníky společnou - nosíme je na nejcitlivějších částech těla, proto věnujte pozornost výběru příze. Ideální je merino vlna, která většinu lidí, včetně těch citlivějších nekouše, ale pokud jste si vybrali nějakou, která kouše, máme pro vás dva tipy:

1. U čepic si můžete "podplést" lem měkčí vlnou - zaprvé bude díky tomu dvojitý a víc vás na uších zahřeje, a zadruhé už vás čepice nebude na čele kousat.

2. Můžete je zkusit vyprat v Soaku. Tento jemný bezoplachový prací přípravek umí s kousavou přízí doslova divy! (Samozřejmě to není stoprocentní, na některé typy přízí by vám nepomohla ani svěcená voda, ale za zkoušku to stojí).

Soaky najdete tady

3. Rukavice/návleky

Tady se už pouštíme do zrádnějších vod. Rukavice patří k projektům, které vypadají snadně (a klidně můžou být, nebojte), ale snadné být nemusejí. Pokud jste začátečník, doporučujeme si udělat ty nejprostší návleky, jaké existují - plést do kruhu, v místě palce kruh přerušit a několik řad plést tam a zpět, a potom znovu začít plést do kruhu až do konce. Brnkačka, ne? 

E80A1383

Výhody pletení rukavic

Rukavice rozhodně patří k menším projektům a bývají rychle hotové. Můžete taky sáhnout po hrubší přízi, protože ruce snesou víc než kůže na krku. My doporučujeme příze s příměsí nylonu, protože rukavice jsou přece jen docela namáhaný artikl a nylon prodlouží jejich životnost. Přízím s příměsí nylonu se trochu zjednodušeně říká "ponožkové příze", protože je nejčastěji využijete právě u pletení ponožek, ale nenechte se zmást, nylon v tomto případě může být pomocník i u jiných projektů. Například taková Arwetta je typická "ponožková příze", a přitom se skvěle hodí například i na šátky, nebo svetříky pro děti, protože díky nylonu snese i hrubší zácházení, přestože se jedná o merino vlnu.

Nevýhody pletení rukavic

Pokud byste si namísto návleků chtěli uplést vyloženě rukavice, připravte se na trochu složitější pletení. Buď narazíte na návod, který rovnou během pletení těla vytváří na palec klínek, budete tedy přidávat, nebo palec budete nabírat a doplétat zpětně, ale každopádně se v tomto případě už magic loopu nebo ponožkovým jehlicím nevyhnete, protože palec (i ostatní prsty) už mívá tak málo ok, že je nehodíte ani na ty nejkratší jehlice.

4. Ponožky

Po ponožkách sahají začínající pletaři nejčastěji, a přitom je to ten nejobtížnější z výše zmíněných projektů. Zjednodušeně řečeno, pokud jste zvládli ponožky, nemusíte se bát žádného svetru. Bětka naopak pletla dřív svetry, dokonce vyplétané, než se odvážila uplést první ponožky :) Stejně jako u rukavic sahejte po přízích s nylonem, kvůli odolnosti pleteniny. Pokud si chcete uplést ponožky jen do postele, můžete v podstatě z čehokoli.

E80A1368

Výhody pletení ponožek

Naučíte se na nich ve zmenšené verzi v podstatě všechno, co budete při své pletařské cestě potřebovat. Zároveň se s nimi dá skvěle vyhrát, ať už jde o barvy nebo vzory, a vždycky budou vypadat skvěle. Například takové Curio Socks od Andrey Mowry vypadají velice efektně, a přitom jde o obyčejné proužky - a když si je upletete ze samovzorovací proužkovací příze, tak vám i ty proužky bude dělat sama. Bětka si je například upletla z West Yorkshire Spinners, odstín Rum Paradise, ale výborně pochodíte i s pruhovacími klubky z kolekce Winwick Mum nebo Zandra Rhodes.

I ptačí kolekce Country Birds je na pletení super - opět vám sama vykouzlí vzor a vy můžete plést jen hladce a bez námahy. Zuza si takhle například upletla Basic Socks that Rock z odstínu Owl od Petry Machové Kouřilové. Jednoduché ponožky pletené odshora, na které jsou samovzorovací příze jako dělané.

Všechny ponožkovky od West Yorkshire Spinners najdete tady

Newsletter-7

Nevýhody pletení ponožek

Pokud neovládáte metodu magic loop, tak budete muset sáhnout po ponožkových jehlicích, nebo po jehlicích s krátkým lankem, což může být obojí pro začínajícího pletaře nepříjemné. Další nevýhodou je pata... respektive to není vyloženě nevýhoda, je to pochopitelně příležitost naučit se něco nového, že ano, ale zkrátka už to chce trochu soustředění a umu. Typů pat je mnoho, stejně jako ponožek samotných. Úplnému začátečníkovi bych doporučila plést ponožky odshora, protože se mu pak bude lépe odhadovat délka chodidla (u ponožek pletených od špičky může být problém odhalit přesný moment, kdy začít přidávat na klínek paty - pokud to není pata odložená, jako je právě u Curio Socks :)). Další nevýhodou je opět zmiňovaný a obávaný vzorek. U ponožek si ho opravdu dělejte, vyplatí se to, ať nemáte plachťáky nebo ponožky pro miminko.

Poznámka: Pokud sáhnete po samovzorovacích přízích, ať už pruhovacích nebo ptáčkových, myslete na to, že patu a špičku (pokud není pata odložená) byste měli dělat jednobarevně, ať si ten vzor při pletení tam a zpátky nerozbijete. Ale ne u všech přízí je to nezbytné. Zuze vlna od West Yorkshire Spinners hezky vzorovala i na patě, jak vidíte na fotce :)

A pokud zamýšlíte dát ponožky někomu jako dárek, určitě si pořiďte blokovač ponožek - po vyprání na něj ponožky navlékněte a nechte ja na něm uschnout. Získají dokonale profesionální tvar! 

Blokovače ponožek všech velikostí najdete tady

Tak co? Do jakého projektu se pustíte?


Náš seriál o pletení:

Učíme se plést - 1. část: Výběr příze

Učíme se plést - 2. část: Jehlice

Učíme se plést - 3. část: Vzorek

Učíme se plést - 4. část: Jaké k pletení zvolit jehlice?

Učíme se plést - 5. část: Co dělat, když nesedí vzorek?

Učíme se plést - 6. část: Nezbytnosti pro pletení 1

Světový den pletení na veřejnosti - připojte se k nám!

Knit & Talk je zpět!-2

Den větru, leváků, čokolády, kávy... Světových a mezinárodních dní je celá řada, ale víte, jaký je náš nejoblíbenější? Světový den pletení na veřejnosti! Každoročně připadá na druhou červnovou sobotu (stejně jako světový den žonglování mimochodem) a my se pokaždé sejdeme na nějakém veřejném místě a společně si zažonglujeme - s jehlicemi a háčky!

A letos tomu nebude jinak. Tentokrát jsme se rozhodly uspořádat tento pletařský svátek v kavárně (tedy na veřejnosti), protože jsme konečně objevily jednu naprosto dokonalou - kavárna Kafe & Hrnky v Nerudově ulici 25 v Praze má vynikající atmosféru, personál i nabídku. A kromě toho mají taky krásnou a klidnou zahrádku ve vnitrobloku, kde se právě 8. 6. 2024 sejdeme a zapleteme si (a kdyby náhodou pršelo, tak jako tomu zatím bylo každý rok), přesuneme se dovnitř a budeme plést dál!

V sobotu budeme mít jako obvykle v obchodě otevřeno od 10.00 do 15.00, kdybyste si chtěli před společným pletením doplnit zásoby nebo nahodit něco nového, a potom se přesuneme do Kafe & Hrnky, kde budeme od 15.00 do 18.00 klábosit a plést.

Na našem Facebooku najdete vytvořenou událost, ke které se můžete směle hlásit, a pokud Facebook nemáte, tak jednoduše dorazte, rády vás uvidíme!

Rok 2024 s Wool & Pine!

Zveme vás ke společenému pletení s Wool & Pine! Celoroční KAL 2024 je tu!

 

 DSC_0490-Edit_medium2

 

Pod značkou Wool & Pine se skrývá nápadité duo designérek Selena Shepard & Abbye Meiklejohn. Jejich tvorba přesahuje tradiční vzory pletení, vdechuje život jasným barvám a fascinujícím texturám a přeměňuje je ve směs funky sofistikovanosti. Jejich návrhy jsou nejen jedinečné, ale také vhodné pro začátečníky i pokročilé.

 

 DSC08930_medium2 

 

Modely Wool & Pine se snaží být přístupné pletařkám a pletařům všech úrovní a dají se snadno přizpůsobovat všem typům postav. Věří v jasnost a přesnost a jejich návody jsou vylepšeny poutavými fotografiemi a komplexními video tutoriály.

 

 07FF5E51-EE26-4E3B-89C7-4306D3F3803D_medium2

 

Abbye a Selena velmi rády tvoří z jednoho vzoru různé kusy oblečení, můžete si tedy uplést třeba svetr, čepici a rukavice se stejným motivem nebo svetr v jednom vzoru pro různá roční období - zimní, jarní nebo letní verze. U mnoha modelů můžete plést verzi pro dospělé nebo děti.

 

 DSC01383_medium2 DSC02440_medium2 DSC02632_medium2

 

Rukopis dua Wool & Pine je na první pohled rozpoznatelný, modely jsou výjimečné a originální, nebojí se jasných a výrazných barev. Skvěle sedí a jsou výrazným prvkem v šatníku Můžete samozřejmě zvolit i neutrálnější barevnost a tím získat nadčasové moderní kousky. Návody jsou precizně psané, srozumitelné a bez zbytečného textu. Jsou vhodné i pro pletařky, které s návody v angličtině teprve začínají. 

 

 square-1_medium2

 

V čem spočívá Rok s Wool & Pine? 

Je to jeden dlouhý KAL, který má jen dvě pravidla - plést projekt z dílny Wool & Pine, a dokončit svůj projekt do 31.12. 2024. Je jedno, jestli to bude svetr, tričko, šátek, rukavice nebo čepice. Je jedno, kdy nahodíte a kdy projekt dokončíte, pokud to stihnete do konce letošního roku.

Návody Wool & Pine najdete buď na Ravelry nebo přímo na webových stránkách Wool & Pine.

 

 DSC_7115-square_medium2

 

A teď - co je to vlastně ten KAL?

KAL je zkratkou anglického Knit Along, tedy "společné pletení". Jedná se o společné pletení jednoho konkrétního projektu, případně o pletení libovolného návodu na dané téma nebo od jednoho určeného designéra. 

KAL je ale hlavně zábava, kdy můžeme společně sdílet své nápady, pokroky i nezdary. Svoje fotky a postřehy směrujte do naší facebookové skupiny Knit & Talk

Zúčastnit se může každý!

Co k tomu potřebujete?

Stáhnout si návod na Ravelry nebo přímo na webu Wool & Pine (odkaz najdete výše), použít přízi zakoupenou z Woolpointu a pustit se do toho!  

KAL není soutěž, je to zábava!

 

 DSC_3364-Edit_medium2 DSC_9538-Edit-Edit_medium2

 

Jak dlouho KAL trvá?

Nahoďte, kdy chcete!

Jediný termín, který je pevný, je konec KALu a to 31. prosince 2024. 

Když nám do tohoto termínu pošlete fotku alespoň jednoho upleteného projektu z příze z Woolpointu, získáte po skončení KALu jednorázový kód na 10% slevu v našem obchodě nebo e-shopu.

Vyhrává tedy úplně každý!

Fotky posílejte na e-mail info@woolpoint.cz

Pokud nestíháte, nic se neděje, pleteme přece hlavně pro potěšení!

 

 DSC01656_medium2 DSC03195-Edit_medium2

 

Odkazy

Budeme mít velkou radost, pokud se přidáte k naší skupině na Facebooku Knit & Talk a budete s námi sdílet svoje pokroky nebo si přijdete pro radu!

Techniky a tipy pro vyplétání najdete na našem YouTube kanálu Woolpoint.

Pro ty, co nás sledují i na Instagramu - budeme moc rády, když budete sdílet své pokroky a pletací zážitky s s hashtagem #kalwoolpoint a označíte nás. :)

Užijte si pletení!

Rok 2023 s Caitlin Hunter GALERIE

Rok 2023 s Caitlin Hunter skončil.

Máme obrovskou radost, že jste se zúčastnili našich KALů a taky, že pro vás Rok s Caitlin byl inspirací k upletení jejích dalších designů!

V této galerii najdete fotky, kteríé jste nám poslali pouze v rámci celoročního KALu. Pokud byste se chtěli podívat i na projekty, které vznikly v rámci dalších KALů během roku, šátek Teroldego a nákrčník Birds & Ships najdete TADY.

 

Bejčková 

 Bělohlávková

Berlová

Černá

Debnarová

Freharová

Hodíková

Holečková_1

Holečková_2

Holečková_3 Horčičková_1

Holiencinová

Holubcová_1

Holubcová_2

Horčičková_2

Horčičková_3

Hroudná

Jelínková_1

Jelínková_2

Kasalová

Koňaříková_1

Koňaříková_2

Koňaříková_3

Kubíčková

Marková

Pěkná

Petra_Molly

Puchotvá_2

Puchtová_1

Rokšaninová

Szobi_3

Tůmová

Volná

Vychodilová_1

Vychodilová_2

Zimní MiniKAL 2023/24

Zima je za dvěřmi, pojďte si s námi uplést rychlý zimní projekt!

Letos jsme pro vás vybraly a přeložily návod na nádherné vyplétené ponožky Seward Socks od designérky Caitlin Hunter!

 

IMG_8159_jpg_medium2

 

Sama Caitlin o ponožkách říká: "Ponožky Seward Socks dokonale odpovídají mojí představě ponožek do pohorek. Na Aljašce nosím pohorky v podstatě celoročně, a pokud jde o mě, vždycky si do nich musím vzít i ručně pletené ponožky. Spojením výpletu a copánků vzniká zábavné pletení s úžasným výsledkem! Ponožky se pletou od lemu dolů a pata je řešená zkrácenými řadami."

Návod jsme s Caitlininým svolením přeložily do češtiny a doufáme, že i přes technické potíže ho Caitlin nahraje na Ravelry. Než bude ale na stránkách dostupný, rády vám ho pošleme e-mailem proti dokladu o zakoupení originálního návodu. Stačí nám tedy napsat na e-mail info@woolpoint.cz, přiložit doklad o platbě a my vám obratem pošleme českou verzi návodu.

 

1B05F735-B6B8-46BE-8E26-74ADAFC1FEB4_1_105_c_medium2 
 
 
 

Ponožky jsou v originále pletené z příze Le Petite Lambswool, a jsou ideální na spotřebování zbytků z jiných projektů,

Použít můžete samozřejmě jakoukoliv jinou přízí tloušťky Fingering nebo Light fingering. Doporučujeme ale použít ponožkové příze s příměsí nylonu nebo 100% vlnu.

 

IMG_8149_medium2

 

A teď - co je to vlastně ten KAL?

KAL je zkratkou anglického Knit Along, tedy "společné pletení". Jedná se o společné pletení jednoho konkrétního projektu, případně o pletení libovolného návodu na dané téma nebo od jednoho určeného designéra. 

KAL je ale hlavně zábava, kdy můžeme společně sdílet své nápady, pokroky i nezdary. Svoje fotky a postřehy směrujte do naší facebookové skupiny Knit & Talk. 

Zúčastnit se může každý a je k tomu potřeba jen jedna jediná věc, stáhnout si návod na Ravelry (přímý odkaz výše) a pustit se do toho!

KAL není soutěž, je to zábava!

IMG_8167_jpg_medium2

Jak dlouho KAL trvá?

Nahoďte kdy chcete!

Jediný termín, který je pevný, je konec KALu a to 29. února 2024.

Když nám do tohoto termínu pošlete fotku alespoň jednoho upleteného kousku z příze z Woolpointu, zařadíme vás do slosování o pěknou pletací cenu!

Fotky posílejte na e-mail info@woolpoint.cz

Pokud nestíháte, nic se neděje, pleteme přece hlavně pro potěšení!

IMG_8153_jpg_medium2 

 

Odkazy

Budeme mít velkou radost, pokud se přidáte k naší skupině na Facebooku Knit & Talk a budete s námi sdílet svoje pokroky nebo si přijdete pro radu!

Pro ty, co nás sledují i na Instagramu - budeme moc rády, když budete sdílet své pokroky a pletací zážitky s tímto KALem a označíte nás. :) Použivejte hashtag #kalwoolpoint

 Těšíme se na všechny vaše upletené ponožky a doufáme, že si společné pletení užijete!

Zimní KAL 2023/24

Po roce vás opět zveme ke společnému pletení svetru v rámci Zimního KALu 2023/24!

A protože tento rok pleteme s Caitlin Hunter, vybraly jsme pro společné pletení krásný vyplétaný svetr Easy V! 

Easy V se stal velmi oblíbeným kouskem napříč pletařskou komunitou, na Ravelry najdete přes 1300 projektů. Svetr je v původním provedení z příze tloušťky Worsted. Můžete plést ale i tenčí variantu z přízí typu Sport.

Návod jsme s Caitlininým svolením přeložily do češtiny a doufáme, že i přes technické potíže ho Caitlin nahraje na Ravelry. Než bude ale na stránkách dostupný, rády vám ho pošleme e-mailem proti dokladu o zakoupení originálního návodu. Stačí nám tedy napsat na e-mail info@woolpoint.cz, přiložit doklad o platbě a my vám obratem pošleme českou verzi návodu.

IMG_0336_jpg_medium2 
 
 

A teď - co je to vlastně ten KAL?

KAL je zkratkou anglického Knit Along, tedy "společné pletení". Jedná se o společné pletení jednoho konkrétního projektu, případně o pletení libovolného návodu na dané téma nebo od jednoho určeného designéra. 

KAL je ale hlavně zábava, kdy můžeme společně sdílet své nápady, pokroky i nezdary. Svoje fotky a postřehy směrujte do naší facebookové skupiny Knit & Talk.

Zúčastnit se může každý!

Co k tomu potřebujete? Stáhnout si návod na Ravelry (přímý odkaz výše), použít přízi zakoupenou z Woolpointu a pustit se do toho!

KAL není soutěž, je to zábava!

IMG_0307

Jak dlouho KAL trvá?

Nahoďte, kdy chcete!

Jediný termín, který je pevný, je konec KALu a to 29. února 2024. 

Když nám do tohoto termínu pošlete fotku vašeho upleteného svetru z příze z Woolpointu, zařadíme vás do slosování o pěknou pletařskou cenu!

Fotky posílejte na e-mail info@woolpoint.cz

Pokud nestíháte, nic se neděje, pleteme přece hlavně pro potěšení!

 IMG_0280_medium2

Odkazy

Budeme mít velkou radost, pokud se přidáte k naší skupině na Facebooku Knit & Talk a budete s námi sdílet svoje pokroky nebo si přijdete pro radu!

Techniky a tipy pro vyplétání najdete na našem YouTube kanálu Woolpoint.

Pro ty, co nás sledují i na Instagramu - budeme moc rády, když budete sdílet své pokroky a pletací zážitky s naším KALem a označíte nás #kalwoolpoint a @woolpointcz 

 20220520-liv-1066_medium2 

Z čeho plést?

Pro insipiraci jsme pro vás vybraly vhodné příze, které můžete zakoupit v našem obchodě a ze kterých bude váš Easy V naprosto jedinečný!  

Jak už jsme zmiňovaly, svetr je v originálním provedení pletený z příze typu Worsted (lze nahradit i lehčím DK). Má jednu hlavní barvu a tři barvy na výplet. Můžete použít přízi typu Spincycle Yarns, podobně vzorující s přechody. Pro tuto příležitost jsme pro vás objednaly novinku od firmy Schoppel Wolle Alb Zauber Extra. Zatím nenabízí mnoho odstínů, ale určitě se dají vybrat zajímavé kombinace. Přízi najdete ZDE.

Výplet bude samozřejmě krásný i v ručně barvených nebo jednobarevných přízích.

Vybírat tu pravou kombinaci pro váš svetr může tady (Worsted) a tady (DK).

 

SPRING_SUMMER-120_medium2

 

Může se ale stát, že si budete přát svetr z tenčí příze síly Sport, na výplet pak můžete použít buď přímo Spincycle Yarns Dyed In The Wool nebo jako variantu Zauberball Edition 3. A nebo samozřejmě cokoliv jiného, fantazii se meze nekladou!

U slabší příze je ale velmi důležité si poctivě uplést vzorek a podle něj správně určit pletenou velikost. Kalkulačku na přepočet vzorků najdete například na tomto odkazu https://marreiknits.wz.cz/ 

S největší pravděpodobností budete muset pohnout s pletenou velikostí svetru o jednu až dvě velikosti výš. Např. běžně nosíte velikost 3, ale po upletení a přepočítání vzorku na tenčí přízi budete plést velikost 5. Není se ale čeho bát, protože návod je navržen pro velikosti 1 - 10.

Příze síly Sport si můžete vybírat ZDE.

IMG_0320_jpg_medium2

 

Těšíme se na všechny vaše svetry a doufáme, že si společné pletení užijete!